Imágenes de páginas
PDF
EPUB

Members of the House.

1 J. B. NORTON .. 2 WESLEY TAYT.OR.. 3 J. T. CRAIG.. 4 Wm. N WALKER. 5 FRANK G. PROUTY.. 6 ISAAC B. LEVY. p R. R. FULLER. 8 John J. GAYMAN. 9 MILTON BRYAN.. 10 J. D. LYDICK. 11 J. P. BECKER 12 Jous INGMIRE.. 13 W. W. NOFFSINGER. 14 Wm. A. MAXWELL. 15 CLARENCE E. Woops. 16 A. J. Ross. 17 A. MCBRIDE.. 18 B. B. BONE... 19 JAMES P. GANDY. 20. WILBUR W. DANIELS. 21 DYKE BALLINGER. 22 SCOTT FERRIS. 23 J. A. JESTER. 24 0. J. LOGAN.. 25 DAVID Hoga.. 26 T. M. ROBINSON.

Ponca ..Perry

Pawnee Stillwater

..Fallis

..Guthrie Oklahoma City

Chandler . Shawnee .Lexington . Medford

.Garber Kingfisher

Yukon Cherokee

... Alva Watonga Arapaho . Supply

.Seiling Anadarko .. Lawton

.. Foss Mountain View

...Grand .Mangum

[merged small][ocr errors][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small]

HOUSE JOURNAL.

Proceedings of the House of the Eighth Legislative Assembly

of the Territory of Oklahoma.

FIRST DAY

Guthrie, Oklahoma Territory,

Tuesday, January 10, 1905. This being the day fixed by law for the convering of the Territorial Legislative Assembly, and the hour of 2 o'clock P. M. having arrived, those declaring themselves elected members of the House of Representatives of the Eighth Legislative Assembly of the Territory of Oklahoma met in the Hall designated by the Secretary of the Territory as “Representative Hall.”

W. W. Noffsinger declaring himself a member-elect, called the House to order.

Mr. Gandy of Woodward Conuty placed Frank G. Prouty of Lincoln County in nomination for temporary chairman. He was unanimously elected.

J. P. Becker of Grant County was elected temporary secretary.

The chairman declared the temporary organization of the House of Representatives to be complete and perfected.

As provided by law, a committee of five was appointed on credentials, as follows: Mr. Gandy of Woodward County, Mr. Ross of Woods County, Mr. Lydick of Cleveland County, Mr. Taylor of Noble County, Mr. Robinson of Greer County.

H. J. '05-2

[ocr errors][ocr errors]

The committee reported as follows:

Mr. Chairman :

Your Committee on Credentials beg leave to make the following report: That the following persons, in accordance with the certificates issued by the Secretary of this Territory, are all members of this Leg. islative Assembly as follows, to-wit:

First District, J. •B. Norton, Ponca City, Kay County.
Second District, Wesley Taylor, Perry, Noble County.
Third District, J. T. Crag, Pawnee, Pawnee County.
Fourth District, W. N. Walker, Stillwater, Payne County.
Fifth District, Frank Prouty, Fallis, Lincoln County.
Sixth District, Isaac B. Levy, Guthrie, Logan County.
Seventh District. R. R. Fuller, Oklahoma City, Oklahoma County.
Eighth District, John J. Gayman, Chandler, Lincoln County.
Ninth District, Milton Bryan, Shawnee, Pottawatomie County.
Tenth District, J.D. Lydick, Lexington, Cleveland County.
Eleventh District, J. P. Becker, Medford, Grant ('ounty.
Twelfth District, John Ingmire, Garber, Garfield ('ounty.

Thirteenth District, W. W. Soff-inger, Kingfisher, Kingfisher
County.

Fourteenth District, W. A. Maxwell, Yukon, Canadian County.
Fifteenth District, C. E. Wood, Cherokee, Wood: County.
Sixteenth District, A. J. Ross, Alva, Woods County.
Seventeenth District, A. NoBride, Watonga, Blaine County.
Eighteenth District, B. B. Bone, Arapaho, ('uster County:
Nineteenth District, J. P. Gandy, Supply, Woodward County.
Twentieth District, W. W. Daniels, Seiling, Dewer ('ounty.
Twenty-first District, Dyke Ballinger, Anadarko, ('addo County.
Twenty-second District, Scott Ferris, Lawton, Comanche County.
Twenty-third District, J. A. Jester, Foss, Washita County.

Twenty-fourth District, 0. J. Logan, Mountain View, Kiowa
County.

Twenty-fifth District, David Hogy, (rand, Day ('ounty.
Twenty-sixth District, T. W. Robinson, Mangun. Greer Counti.

J. P. GUNDY, Chairman
J. D. LIDICK, Secretary.

On motion of W. N. Walker, the report of the Committee on Credentials was adopted.

The oath of office was administered to all members of the House by B. F. Burwell, Associate Justice of the Supreme Court.

The selection of the permanent organization was then declared to be in order.

On motion of Mr. Ballinger, a committee of three was appointed on Permanent Organization, as follows: Mr. Ingmire, of Garfield County; Mr. Ross of Woods County; Mr. Hogg of Day County. The committee reported as follows: Mr. Chairman :

Your Committee on Permanent Organization, of the House of the Eighth Legislative Assembly respectfully recommend that the House act as a Committee of the Whole, and make their nominations according to their respective caucuses.

JOHN INGMIRE,
A. J. ROSS,
' DAVID HOGG.

A roll call of House for nominations for Speaker was made.

Mr. Ballinger placed J. B. Norton in nomination, and was seconded by Mr. Daniels.

Mr. Maxwell placed J. D. Lydick in nomination, and was seeonded by Mr. Bryan. The roll call resulted as follows:

J. B. Norton received 14 votes; J. D. Lydick, 10 votes, Mr. Norton and Mr. Lydick not voting.

Mr. Norton receiving the majority of the votes cast, was duly declared selected Speaker of the House of Representatives of the Eighth Legislative Assembly.

The oath of office was administered to Mr. Norton as Speaker, hy Associate Justice B. F. Burwell.

A committee from the Council notified the House that the Council of the Eighth Legislative Assembly of the Territory of Oklahoma was organized and ready for business.

« AnteriorContinuar »